Volwassen musicalfilm voor tieners
door Anneke Arentsen
In 2006 keken meer dan 7 miljoen Amerikanen naar High School Musical op de betaalzender Disney Channel. Een jaar later kon High School Musical 2 rekenen op maar liefst 17,2 miljoen kijkers. Hiermee verbrak HSM2 het record van best bekeken film ooit op televisie onder de leeftijdsgroep 6 tot 11 jaar. Regisseur Kenny Ortega weet precies hoe hij tieners moet raken en hiervoor heeft hij geen ingewikkeld plot nodig.
In de eerste High School Musical maken we kennis met Troy Bolton (Zac Efron), aanvoerder van het East High basketbalteam. Als hij in een karaokebar staat te zingen ontmoet hij studiebol Gabriella Montez (Vanessa Hudgens). Ze doen auditie voor de schoolmusical en worden verliefd. In HSM2 vinden Troy, Gabriella en hun vrienden een zomerbaantje bij een country club en proberen de jaarlijkse talentenjacht te winnen.
Sportmusical
High School Musical 3: Senior Year lijkt heel ergens anders over te gaan. Eerst denk je dat je naar een sportfilm zit te kijken, maar dan begint Troy toch te zingen. Het liedje 'Now or Never' gaat over de laatste 16 minuten van de laatste basketbalwedstrijd die hij op de middelbare school zal spelen. In een close-up zien we bezwete hunk Troy naar de basket kijken. Zijn schoolcarrière is bijna afgelopen en een wereld voor mogelijkheden staat voor hem open. Maar eerst moet er weer een musical gemaakt worden.
Componist Kelsi overtuigt al haar klasgenoten om mee te doen aan de schoolmusical met de originele naam 'Senior Year'. De fabulous tweeling Sharpay en Ryan, Kelsi en Troy kunnen met hun optreden een beurs winnen voor het prestigieuze conservatorium Julliard. Troy moet kiezen tussen zijn talent voor basketbal en zijn passie voor zingen. Daar komen nog problemen in de liefde bij. Troy en Gabriella gaan na hun diploma-uitreiking naar verschillende universiteiten en twijfelen of hun relatie stand zal houden.
Waar een groter budget al niet goed voor is
Voor High School Musical 3 was een groter budget beschikbaar en dat is gebruikt om de choreografie, sets, kostuums en liedjes aan te pakken. High School Musical is voor ruim 4,2 miljoen dollar gemaakt, deel 2 voor 5 miljoen en HSM3 voor maar liefst 13,3 miljoen dollar. De dansnummers in HSM3 zijn een stuk ingewikkelder en langer dan in de eerste twee delen. Voor het liedje 'Can I have This Dance' Waltzen Troy en Gabriella op het dak van de school. De castleden (vooral Vanessa en Zac) zijn goed op elkaar ingespeeld en zijn in het echt ook bevriend met elkaar. Een nummer als 'The Boys Are Back' dat Troy en Chad zingen om hun lange vriendschap te vieren, komt overtuigend over. Het lijkt wel een eigentijdse versie van de videoclip van Michael Jackson's 'Bad'.
Met het grotere budget heeft regisseur Kenny Ortega zelfs special effects kunnen gebruiken. Troy Bolton heeft een solonummer ('Scream') waarin hij zingt over de moeilijke keuze tussen basketbal en theater. Hij rent van de sportzaal naar het podium en komt door de gangen van de school die ronddraaien. Zac Efron's rol in de musical Hairspray heeft hem zichtbaar geholpen om in HSM3 beter te zingen dan in deel 2. In High School Musical zong hij alleen de eerste vier zinnen van 'Start of Something New' en de eerste zin van 'Breaking Free'. Zijn stem is te laag om de andere nummers te zingen.
Het fenomeen High School Musical is een knap staaltje doelgroepmarketing. De vrolijke musicals zijn voor scholieren een feest van herkenning. Kids onder de 10 jaar zullen tijdens sommige romantische scènes tussen Gabriella en Troy vast een keer hard 'èeeuww!' zeggen. Toch kunnen ouders hun kinderen tijdens de kerstvakantie met een gerust hart meenemen naar High School Musical 3. Er is nog meer goed nieuws; het eindnummer van HSM3 laat ruimte voor een vervolg. De hele cast zingt "High School Musical, who says we've got to let it go?" Wordt vast vervolgd...
![]()

LinkBack URL
About LinkBacks
In de eerste
Waar een groter budget al niet goed voor is

