-
Administrator
Monsters vs. Aliens (2009)
Monsters voor de Mensheid versus Buitenaardse Branie
door Luuk van Huët
Een 'vs.' in een filmtitel kan veel dingen betekenen. Als er twee grote franchises mee aan elkaar gekoppeld worden zoals in het geval van Alien vs. Predator, hoef je geen hoogstaande cinematografische toeren te verwachten. In het geval van The People vs. Larry Flynt hebben we meteen door dat het een dramatisch rechtbankvehikel betreft. En als Godzilla in de titel opduikt, hebben we te maken met een man in een rubberen pak die een Japanse versie van Madurodam in de grond stampt. In het geval van Monsters vs. Aliens betreft het echter een klinkklare, goudeerlijke titel die zegt waar het op staat: We hebben monsters, we hebben aliens, dat wordt knokken geblazen!
Monsters vs. Aliens probeert zowel kinderen als oudere bioscoopbezoekers te vermaken door naast bonte beelden en veel grappen ook een hommage te brengen aan sciencefiction- en monsterfilms uit de jaren '50 en '60. De filmpjes die het ontstaan van de vier monsters tonen zijn hilarische spoofs: The Missing Link is een surfende variant van de Creature From The Black Lagoon, Dr. Cockroach PhD is afgeleid van The Fly, B.O.B. mist de letter L en de gigantische Insectosaurus werd gevangen terwijl hij aan een flatgebouw stond te knabbelen. Susan is natuurlijk de spreekwoordelijke grote dame uit Attack of the 50 Foot Woman, generaal WR Monger en de stupide president Hathaway zijn linea recta uit de War Room van Dr. Strangelove gestapt en zo kun je als filmfreak de gehele film alleen al zoet zijn met het oppikken van verwijzingen en knipoogjes naar andere films.
Visueel vervullend vermaak
Gelukkig is er nog veel meer te beleven in Monsters vs. Aliens dan een potje trivia spotten: de animatie an sich is niet alleen indrukwekkend vanuit een technisch standpunt, maar bovenal een genot om naar te kijken. Helaas kreeg deze recensent niet de 3D IMAX versie te zien, maar aangezien Monsters vs. Aliens specifiek gemaakt is om volledig tot zijn recht te komen in 3D en de reacties op deze versie zeer positief zijn, is het zeker aan te raden om de 3D versie met een bezoekje te vereren om de film in zijn volle glorie te bewonderen.
Vergeleken met de Shrek-serie, de iconische groene gigant waar Dreamworks bekend om staat, is Monsters vs. Aliens een meer gebalanceerde, volwassen film. De verwijzingen en soms flauwe grappen zijn er nog steeds, maar het lach-of-ik-schiet syndroom is zo goed als verdwenen. Verhaaltechnisch is de film dan misschien niet bijzonder origineel, maar het verhaal zit ambachtelijk goed doortimmerd in elkaar en de langzame transformatie van Susan de girl next door naar Ginormica de superheldin is zo goed als perfect afgehandeld.
De tweede akte, waarin de monsters en Susan het gevecht aangaan met een gigantische buitenaardse robot in San Francisco is het hoogtepunt: Susan wordt achtervolgd door de onverbiddelijke kolos die links en rechts gebouwen in puin mept en gebruikt twee auto's als rolschaatsen om door de steile straten te vluchten naar de Golden Gate brug, waar de uiteindelijke confrontatie plaatsvindt.
Het gedeelte dat zich afspeelt in het moederschip van de monomane Gallaxhar is visueel minder inventief, maar profiteert van de aanwezigheid van de hilarische slechterik en de daarbij horende hogere grapdichtheid. Het grootste nadeel van Monsters vs. Aliens is de relatief korte duur van de film: net als je het monsterlijke team goed hebt leren kennen, is de film alweer voorbij. Mijn zegen voor de onvermijdelijke sequel hebben ze!
-
Producent
Ik kan nog niet zeggen dat ik het eens ben met deze recensent, ik heb de film nog niet gezien. Wel heb ik een preview gezien en het lijkt het me een fantastische kijkervaring. De tip van de recensent om hem in 3D Imax te kijken zou ik graag ter harte nemen, ware het niet dat Imax alleen de Nederlandse versie toont. Bah!!
-
Runner
Lijkt me een hele grappige film!
-
21 February 2010, 12:56
#4
Producent
Regels voor berichten
- Je mag geen nieuwe discussies starten
- Je mag niet reageren op berichten
- Je mag geen bijlagen versturen
- Je mag niet je berichten bewerken
-
Forumregels