Vermakelijke verzinsels in een echte oorlog
door Jasper van Oosten
Met acteur Christoph Waltz in de rol van Landa heeft Tarantino zijn grootste troef in handen. Dat blijkt in negatieve zin wanneer Brad Pitt in hoofdstuk twee zijn intrede doet als luitenant Aldo Raine, de leider van de Inglourious Basterds. Deze groep Joods-Amerikaanse soldaten heeft tot doel zoveel mogelijk Nazi's neer te schieten, dood te knuppelen en te scalperen. De overlevenden krijgen een hakenkruis in hun voorhoofd gekerfd. Dat Tarantino het expliciete geweld niet schuwt moge duidelijk zijn - Inglourious Basterds kent zelfs de gruwelijkste beelden uit zijn oeuvre - maar uit Pitts mond komen de ironische teksten plotseling nogal ingestudeerd en een stuk minder pakkend over.

Gelukkig blijkt de superster de enige zwakke schakel in de ensemble cast te zijn. Zo is actrice Mélanie Laurent indrukwekkend als de Joods-Franse Shosanna Dreyfus, een Parijse bioscoopexploitante die door de episodes heen de rode draad in het verhaal vormt. Ook een schier onherkenbare Mike Myers is treffend in zijn cameo van een Britse generaal. Toch blijft Christoph Waltz - die op het Film Festival van Cannes terecht werd bekroond tot Beste Acteur - met kop en schouders boven de rest uitsteken. De introductie van alle andere personages ten spijt, herpakt Inglourious Basterds zichzelf na de opening dan ook pas weer echt als taalvirtuoos Hans Landa in een later hoofdstuk opnieuw ten tonele verschijnt. Een ander hoogtepunt bereikt Tarantino met een Mexican standoff in een kleine Franse kroeg, waar drie van de Basterds een rendez-vous hebben met een spionne die omringd wordt door een groepje aangeschoten Duitse soldaten.
Door niet alleen alle verzonnen personages maar ook Hitler en Goebbels neer te zetten als karikaturale figuren, laat Tarantino er geen twijfel over bestaan dat Inglourious Basterds een uitvergroot verzinsel is. Een verzinsel dat zich toevallig afspeelt in een waargebeurde oorlog. Niet voor niets begint hij zijn epos met "Once Upon a Time... in Nazi-occupied France". En terwijl die oorlog als een donkere wolk boven de fictieve gebeurtenissen blijft hangen, trekt hij het realiteitsgehalte weer enigszins op niveau door zijn personages uitvoerig Frans en Duits te laten spreken. Hiermee krijgen vooral de ondervragingsscènes de onderhuidse spanning die ze moeten hebben en verzanden de dialogen niet in oeverloos gezever, zoals gebeurde in Death Proof.
Inglourious Basterds is tweeënhalf uur puur vermaak en aan het einde schroomt Tarantino dan ook niet zichzelf een flink compliment te geven. Met een vette knipoog natuurlijk, want zoals de opzettelijk fout gespelde filmtitel al aantoont, moet je deze mengelmoes vooral niet te serieus nemen.

Reacties (50)
-
- Niki
- donderdag 25 februari 2010
- 03:58
-
- nilofar
- zaterdag 27 februari 2010
- 15:32
-
- carlak
- zondag 7 maart 2010
- 13:23
-
- MR. T-v-H
- zondag 7 maart 2010
- 16:29
-
- bryann
- donderdag 6 mei 2010
- 22:33
Lees alle reactiesSublieme film van The Master, die op volle kracht vooruit gaat naar..ja naar wat? Naar de geschiedenis naar zijn hand zetten, haha! En hoe....ik neem mijn petje/scalpje diep af voor deze man en zijn cast en crew want dit is one big thrill. Van Christoph Waltz was ik net zo erg onder de indruk als van Heath Ledger als The Joker, en dat wil wat zeggen: iemand die vleugels krijgt, zichzelf overstijgt, en vervolgens de hele film naar zijn hand weet te zetten (maar daarmee het niveau van de hele film opkrikt), schijnbaar moeiteloos en met zichtbaar plezier. Dat is acteren van de bovenste plank, zoals ik dat eigenlijk bijna alleen maar Daniel Day Lewis heb zien doen. Waltz: May the Oscars do you justice! Verder ben ik geloof ik 1 vd weinigen die de cafe scene met Bridget en de duitsers wel geweldig vond en niet te langdradig. Chapeau Crazy Quentin: rock on!
Inglourious Basterds vond ik een super coole film! De film boeide me heel erg omdat je niet wist wat er zou gebeuren. Want Inglourious Basterds is niet net zoals andere WOII films. Je weet niet hoe het zal aflopen. Deze film geeft een totaal andere kijk op de WOII. De acteurs presteren zeer goed in deze film. Maar Christoph Waltz(Hans Landa) en Melanie Laurent(Soshanna) zijn volgens mij wel de beste acteurs in de film. Het verhaal is super origineel.

Ik vond Inglourious Basterds een super goede film! Het is alleen jammer dat het al bijna zeker is dat Inglourious Basterds de Oscar voor Beste Film niet gaat winnen omdat de film in dezelfde categorie zit als Avatar en The Hurt Locker. Maar ik hoop dat de Oscar voor Originele Script wel naar Inglourious Basterds gaat!
Ik hoop natuurlijk dat The Hurt Locker Beste Film mee naar huis brengt. Maar het zo geweldig zijn als Inglourious Basterds het beeldje mee naar huis zo brengen. Christoph Waltz heeft de Oscar al in the pocket
Heftige oorlogsfilm waar Tarantino een geheel eigen draai aan WOII geeft. Er wordt sterk geacteerd, zeker door de vrij onbekende Waltz, maar ook de francaise vond ik erg goed. Minder gecharmeerd van Pitt. Hij speelt een karikatuur van een amerikaan en doet dat te simplistisch. Enscenering goed, goede begeleidende muziek. Knappe regie. Van mij mag hij de Oscar krijgen !
De beste film van dit jaar, en een van mijn favoriete films. Zo'n schitterend script, geweldige acteerprestaties, en geweldige regie. Hopen op een oscar voor best picture (screenplay en beste mannelijke bijrol zijn tog al wel binnen)
paar keer naar de bios geweest. Cristoph Waltz is echt super!
That's a bingo!